Mērnieku sertificēšana

Sākot ar 12.04.2024. pieteikumus uz sertifikāciju nepieņemam!

Sertifikācija šajās nozarēs ir obligāta profesionālo kompetenču apliecināšanai un tiek veikta, ievērojot stingras prasības un procedūras. Sertifikācijas mērķis ir nodrošināt, ka profesionāļi, kuri darbojas ģeodēzijas, zemes ierīcības un zemes kadastrālās uzmērīšanas jomās, atbilst noteiktiem izglītības un pieredzes standartiem.

Lai iegūtu sertifikātu, pretendenti iesniedz pieteikumu un nepieciešamos dokumentus, kas tiek rūpīgi izvērtēti. Izglītībai jābūt atbilstošai sertificēšanas prasībām, un pieredzei – vismaz divu gadu apmērā konkrētajā jomā. Pēc dokumentu izvērtēšanas tiek organizēts teorētiskais un praktiskais eksāmens, kuru veiksmīgas nokārtošanas gadījumā tiek piešķirts sertifikāts.

Sertifikāts ir derīgs piecus gadus, pēc kuriem tas ir jāatjauno, ja tiek izpildītas noteiktas prasības, piemēram, regulāri darbojoties nozarē un piedaloties profesionālās attīstības kursos. Sertificētās personas tiek uzraudzītas visā sertifikāta darbības laikā, lai nodrošinātu atbilstību profesionālajiem standartiem.

Šī sertifikācijas shēma nodrošina, ka visi sertificētie speciālisti strādā saskaņā ar nozares labākajām praksēm un atbilst augstiem kvalitātes standartiem.

Sertifikācijas process ģeodēzijas, zemes ierīcības un zemes kadastrālās uzmērīšanas jomās ir detalizēts un strukturēts, lai nodrošinātu, ka tikai kvalificēti profesionāļi saņem sertifikātu. Šis process sastāv no vairākām galvenajām darbībām:

1) Pieteikuma iesniegšana:

    • Pretendents, kurš vēlas iegūt sertifikātu, iesniedz Speciālistu Sertificēšanas Centrā (SSC) pieteikumu. Pieteikumam jāpievieno šādi dokumenti:
      • Profesionālās darbības apraksts (CV).
      • Izglītību apliecinoša dokumenta kopija.
      • Darba pieredzi apliecinoši dokumenti, piemēram, veikto darbu saraksts vai darba līgumi.

Pretendentam jāatbilst noteiktām izglītības prasībām katrā nozarē:

Zemes ierīcības darbiem:
Izglītībai jābūt akadēmiskajam bakalaura grādam vai otrā līmeņa profesionālajai augstākajai izglītībai zemes ierīcībā, ģeodēzijā, zemes pārvaldībā, kartogrāfijā vai ar projektēšanu saistītā specialitātē vai nozarē (piemēram, teritorijas plānotājs, arhitekts).

Zemes kadastrālās uzmērīšanas darbiem:
Nepieciešama akadēmiskā bakalaura grāda vai otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības iegūšana zemes ierīcībā, ģeodēzijā, zemes pārvaldībā, kartogrāfijā vai kādā no būvzinātnes ģeodēzijas apakšnozarēm.

Ģeodēziskajiem darbiem:
Izglītībai jābūt akadēmiskajam bakalaura grādam vai otrā līmeņa profesionālajai augstākajai izglītībai zemes ierīcībā, ģeodēzijā, zemes pārvaldībā, kartogrāfijā vai kādā no būvzinātnes ģeodēzijas apakšnozarēm (piemēram, teritorijas plānotājs, arhitekts).

Papildus izglītības prasībām, sertifikāta pretendentiem ir nepieciešama vismaz divu gadu pieredze attiecīgajā nozarē pēdējo piecu gadu laikā, kas iegūta pēc izglītības iegūšanas.

2) Dokumentu izvērtēšana:

Pēc dokumentu saņemšanas SSC izveido komisiju, kas izvērtē iesniegtos dokumentus. Komisija pārbauda, vai visi nepieciešamie dokumenti ir iesniegti un vai tie atbilst formālajām prasībām.

Komisija izvērtē pretendenta izglītību un darba pieredzi, lai pārliecinātos, ka tās atbilst sertifikācijas prasībām.

Pēc tam, kad komisija ir izvērtējusi pretendenta iesniegtos dokumentus un izglītības prasības, komisija sagatavo ziņojumu par katru pretendentu, norādot atbilstību prasībām un sniedzot ieteikumu sertifikāta piešķiršanai vai atteikumam. Pamatojoties uz šo ziņojumu, SSC direktors pieņem lēmumu par pretendenta tālāko virzību sertifikācijas procesā. Pretendents tiek informēts par izvērtēšanas rezultātiem un, ja nepieciešams, tiek lūgts iesniegt papildu informāciju vai dokumentus.

3) Eksāmena sagatavošana un norise:

Ja pretendents atbilst izglītības un pieredzes prasībām, tiek organizēts teorētiskais un praktiskais eksāmens. Eksāmenu sagatavo un vada eksperti, kuri ir iepazīstināti ar sertifikācijas noteikumiem un ir parakstījuši konfidencialitātes līgumu.

4)Eksāmena novērtēšana un lēmuma pieņemšana:

Pēc eksāmena veikšanas SSC direktors novērtē eksāmena rezultātus, vadoties pēc ekspertu slēdziena. SSC direktors pieņem lēmumu par kvalifikācijas piešķiršanu, un pēc novērtēšanas pretendents tiek informēts par eksāmena rezultātiem. Sertifikātu izsniedz desmit darba dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas.

5) Sertifikāta izsniegšana:

Sertifikāts tiek izsniegts desmit darba dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas. Sertifikāts ir derīgs piecus gadus.

6) Sertifikāta termiņa pagarināšana:

Sertificētā persona var pieprasīt sertifikāta termiņa pagarināšanu, iesniedzot pieteikumu ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms sertifikāta termiņa beigām. Lai pagarinātu sertifikātu, sertificētajai personai ir jābūt aktīvai savā profesionālajā darbībā un jāapmeklē kvalifikācijas paaugstināšanas kursi.

7) Sertificēto personu uzraudzība:

Visā sertifikāta darbības laikā SSC uzrauga sertificētās personas darbību, lai nodrošinātu, ka tā atbilst nozares standartiem.

Šis sertifikācijas process nodrošina, ka ģeodēzijas, zemes ierīcības un zemes kadastrālās uzmērīšanas jomā darbojas tikai augsti kvalificēti speciālisti, kas ievēro visus nepieciešamos profesionālos standartus.


Sākot ar 2024. gada 12. aprīli, SIA “Sertifikācijas centrs” ir apturēta LATAK akreditācija mērniecības jomā. Tādēļ šobrīd netiek pieņemti jauni pieteikumi uz sertifikāciju, kā arī sertifikātu pagarināšanu.

Lūdzam atvainoties par sagādātajām neērtībām un ceram uz Jūsu sapratni.