Sertifikāta lietošanas noteikumi metinātājiem, metināšanas operatoriem, lodētājiem, lodēšanas operatoriem

  1. VISPĀRĪGĀ INFORMĀCIJA
    1. Šie sertifikāta lietošanas noteikumi ir izstrādāti Šie sertifikāta lietošanas noteikumi ir izstrādāti un piemērojami, ievērojot ISO/IEC 17024 un ISO 9606 sērijas standartu prasības, NL 05 “Personāla sertifikācijas shēma (metinātāji, metināšanas operatori, lodētāji, lodēšanas operatori)”, kā arī attiecīgo normatīvo aktu prasības, tostarp:
      1. MK noteikumi Nr.588 “Metālmateriālu metinātāju un defektoskopistu sertificēšanas kārtība reglamentētajā sfērā”,
      1. MK noteikumi Nr.348 “Noteikumi par spiedieniekārtām un to kompleksiem” no 07.06.2016,
      1. Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2014/68/ES (2014. gada 15. maijs) “Par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz spiedieniekārtu pieejamību tirgū”.
    1. Noteikumi nosaka prasības metinātāju, metināšanas operatoru, lodētāju un lodēšanas operatoru profesionālās kompetences sertifikāta (turpmāk – Sertifikāts) lietošanai, derīguma termiņa pagarināšanai un anulēšanai SIA “Sertifikācijas centrs” Speciālistu Sertificēšanas Centrā (turpmāk – SSC).
    1. Sertifikāts apliecina profesionālo kompetenci sertifikātā norādītajā jomā, tostarp reglamentētajā un nereglamentētajā sfērā.
    1. Sertifikātu izsniedz vienā eksemplārā, latviešu vai angļu valodā, un tā derīguma termiņš ir 3 (trīs) gadi, 2 (divi) gadi vai 6 (seši) mēneši, sākot ar praktiskā eksāmena kontrolparauga metināšanas datumu ar noteikumu, ja tas tiek izmantots tikai noradītajā sfērā, un tiek pilnīgi izpildīti sekojoši nosacījumi: metināšanas koordinators vai darba devēja atbildīga persona veic atzīmes izsniegtajā sertifikātā ik pēc sešiem mēnešiem, ka metinātājs strādājis nepārtraukti; nav bijušas rakstiskas pretenzijas no darba devēja puses par metinātāja kvalifikāciju un viņa zināšanām.
    1. Sertifikātu drīkst lietot tikai sertificētajā jomā un derīguma termiņa laikā.
    1. Sertifikātu vai SSC logo aizliegts izmantot maldinošā veidā. Kopijām jābūt salasāmām, un, atsaucoties uz sertifikātu, obligāti jānorāda tā numurs. Par noteikumu pārkāpumu uzskatāma arī maldinošas informācijas izplatīšana par SSC.
    1. Ja sertifikāts ir nozaudēts, nozagts, iznīcināts vai bojāts, SSC, pamatojoties uz sertificētās personas pamatotu iesniegumu, izsniedz dublikātu. Bojātais sertifikāts jānodod SSC.
  2. SERTIFICĒTĀS PERSONAS PIENĀKUMI
    1. Sertificētajai personai jāinformē SSC par izmaiņām personas datos (adrese, tālrunis, e-pasts);
    1. 7 dienu laikā informēt SSC par saņemtajām sūdzībām, negatīvajiem atzinumiem, tiesu spriedumiem, konstatētajiem pārkāpumiem, kā arī aizrādījumiem par neētisku vai nekompetentu profesionālo rīcību sertifikāta darbības jomā.
    1. Sertificētajai personai ir pienākums ievērot NL 24 “Sertificēto personu ētikas kodeksā” noteiktos principus un prasības, kas regulē profesionālo uzvedību un ētikas standartus.
  3. SERTIFICĒTĀS PERSONAS ATBILDĪBA
    1. Sertificētā persona ir atbildīga par savas profesionālās darbības atbilstību Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, SSC prasībām un Eiropas Savienības regulām.
    1. Ja sertificētās personas darbībā tiek konstatēti pārkāpumi, SSC var pieņemt šādus lēmumus:
      1. Apturēt sertifikāta darbību uz laiku;
      1. Anulēt sertifikātu.
    1. Apturēšanas laikā sertificētā persona nedrīkst pieņemt jaunus pasūtījumus un veikt darbus sertificētajā jomā, izņemot tos, kas saistīti ar pārkāpumu novēršanu un jau pieņemtajiem pasūtījumiem, kuru izpildi atļāvusi SSC.
    1. Sertifikāta anulēšana neatbrīvo sertificēto personu no atbildības par izdarīto pārkāpumu likumdošanā noteiktajā kārtībā.
  4. SERTIFIKĀTA DARBĪBAS TERMIŅA PAGARINĀŠANA
    1.  Pagarināšanas biežums:
      1. Metinātājam atkārtoti jāveic pārbaudes eksāmens ik pēc 3 (trīs) gadiem, lai atjaunotu sertifikāta derīgumu.
    1. Starppārbaudes prasības:
      1. Ik pēc 2 (diviem) gadiem jāveic 2 (divu) metinājumu pārbaude, kas izpildīti pēdējo 6 (sešu) mēnešu laikā pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām.
      1. Pārbaudi veic, izmantojot šādas metodes: Radiogrāfijas pārbaudi (RT); Ultraskaņas pārbaudi (UT); Sagraujošo testēšanu. Rezultāti jāfiksē dokumentācijā. Pieņemšanas līmeņi nepilnībām atbilst specifikācijām, kas noteiktas attiecīgajos standartos.
      1. Pārbaudītajiem metinājumiem jāatbilst sākotnējiem testēšanas nosacījumiem, izņemot biezumu un ārējo diametru. Šīs pārbaudes atjauno metinātāja kvalifikāciju vēl uz 2 (diviem) gadiem.
    1. Nosacījumi sertifikāta derīgumam:
      1. Metinātāja kvalifikācija jebkuram sertifikātam paliek derīga, ja tiek ievēroti šādi nosacījumi:
        1. Metinātājs strādā pie tā paša ražotāja, kuram sākotnēji tika veikta kvalifikācija, un šis ražotājs ir atbildīgs par produkta izgatavošanu.
        1. Ražotāja kvalitātes programma ir pārbaudīta saskaņā ar ISO 3834-2 vai ISO 3834-3.
        1. Ražotājs ir dokumentējis, ka metinātājs ir veicis metinājumus ar pieņemamu kvalitāti, pamatojoties uz piemērojamiem standartiem, un šie metinājumi apstiprina: Metināšanas pozīcijas; Metinājuma veidu (piemēram, FW, BW); Materiāla atbalstu (ar materiālu – mb, bez materiāla – nb).
  5. SERTIFIKĀTA ANULĒŠANA
    1. Metinātāja kvalifikācija tiek anulēta, ja ir konkrēti iemesli apšaubīt metinātāja spēju veikt metinājumus, kas atbilst produkta standartu kvalitātes prasībām.
    1. Daļēja anulēšana:
      1. Ja rodas šaubas par noteiktiem metināšanas darbiem, kvalifikācija, kas attiecas uz konkrēto metināšanu, tiek anulēta. Pārējās kvalifikācijas, kas nav apšaubītas, paliek spēkā.
    1. Anulēšanas procedūra:
      1. Ražotājs vai SSC ir atbildīgi par nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu un anulēšanas izpildi.
      1. Pēc anulēšanas metinātājs apņemas pārtraukt izmantot sertifikātu un atgriezt to SSC.